Klímaszerelő kiválasztása

Tegyekomfortossá otthonát Válassza az önhöz illő klímát.
Cikkek

Klímaszerelő kiválasztása

Azaz miért vannak arányaiban lényeges árkülönbségek a klímaszerelések alkalmával.

A megrendelő ahogy eldöntötte, hogy klímát akar. A vásárlás után a klímaszerelést szeretné minél olcsóban megúszni. Pedig már ott elrontotta, hogy nem kéri ki a klímaszerelő tanácsát előre. Ahhoz, hogy megfelelő helyről jöjjön a tanács, először a klímaszerelőt kell alaposan kiválasztani. Klímaszerelők érthetően sokszor azokat a termékeket ajánlja, amelyiken a legnagyobb a haszna. Pedig egy korrekt szerelő nagy kiadástól mentheti meg megbízóját.

Itt jönnek képbe azok a webáruházak, ahol az értékesítés mellett a kivitelezést is vállalják. Széles márkaválasztékkal az ügyfelek igénye szerint megoldással és megbízható klímaszerelőkkel állnak az érdeklődők rendelkezésére. Megoldásokat kínálva mindent egy helyen, versenyképes árakon.

Értelemszerűen azt keresi a megrendelő, aki a legjobb/legolcsóbb árat adja. Utána azt a klímaszerelőt bízza meg a munkával is. Itt követi el az első hibát. Először tisztázni kell, hogy a klímaszerelés milyen ár sávban megy a piacon. Mennyivel drágábban szerel a másik és mit ad érte. Olcsó és drága ez a dilemma, de ha beárazza akkor kiderül, hogy forintosítva nem nagy, csak 10000 - 20000 Ft-os különbségekről beszélünk klímaszerelésenként. A teljes beruházás árához képest viszont nem tűnik soknak. Lehet olcsón dolgoztatni, (amiről később rádöbbennek, hogy a jóval drágább megoldás választották) viszont az alábbiakból kiderül, hogy nem érdemes. Ha olcsó az ár, akkor egyes munkafolyamatok elmaradnak, így a végén Ön fizet rá. Nem is keveset.

Az „olcsóság” sok klímaszerelőt belevisz egy negatív spirálba. Alacsonyabb árat kínálnak, viszont a költségesebb munkafolyamatokat megspórolják. Így ha a szerelő labdába akar rúgni, kénytelen árat csökkenteni, de a profit miatt elhagyja a költséges és kötelező nitrogénes nyomáspróbát ahelyett, hogy elmondaná a vevőnek, hogy miért fontos ez neki.

Ez a cikk azért született, hogy a vevő tisztába kerüljön az igényeivel. Ennek birtokában megfelelő döntést hozhat a klímaszerelő kiválasztásával kapcsolatban is. Mindenki jól jár. Tisztességes díjért, nem maradnak el a költségesebb munkafolyamatok. Így a pénztárcánkat és környezetet is óvjuk, mert hosszú évekkel tovább tudjuk használni a hőn áhított légkondicionálónkat.

Hiába a drága készülék, ha a beszerelést olyan szaki kezébe adjuk, aki a klímaszerelés befejeztével a garanciális lehetőségtől rögtön elzár minket. Ebben a cikkben segítséget nyújtunk a megfelelő klímaszerelő kiválasztásának szempontjaiba. Részletesen kifejtve leírjuk ok-okozati összefüggéseket. Hivatalos F-gáz szám nélküli klímaszerelő tanácsára mondhatjuk, hogy vak vezet világtalant.

Mit kell tisztázni a klímaszerelővel megegyezés előtt, akár az első telefonhíváson keresztül?

A magas ár nem garancia arra, hogy a nitrogénes nyomáspróbát elvégzik. Ezért is kell rákérdezni.

Önnek is kevés az ideje. Mielőtt bárkinek bemutatná a lakását, telefonon keresztül szűrje le, hogy melyik klímaszerelőnek ad bizalmat. Nem mindegy, hogy kit enged majd be a lakásába.

A klímaszerelési árak a legfontosabbak, de szinte minden klímaszerelés eltérő lehet különböző szempontok miatt. A település távolsága, emelet, a külső és belső egység közöttitávolság, oldalfalra vagy tetőre kell szerelni a klímát, a falazat minősége tégla beton stb……………

Azért, hogy ne vigyenek be minket az erdőbe, az ideális alapszerelés áraira és annak tartalmára kell rákérdezni. Ez jelenik meg a hirdetésekben is sokszor. Így lesz egy összehasonlítható viszonyítási alapja. Azt is tudni kell, hogy mit takar az árajánlat. Pl az árainknál ezt megtekintheti

Legfontosabb ellenőrző lista a klímaszerelő kiválasztásakor

  • A klíma alapszerelését mennyiért vállalja?
  • Tükör vagy szendvics szerelésre kell kérni. Ami azt jelenti, hogy a belső egység felszerelése után közvetlen a falazat másik oldalára kerül a külső egység.
  • Minimum 3m rézcsővel kéri a beszerelést. Kevesebb rézcsővel elvész a garancia, vagy rejtett költségek merülhetnek fel.
  • Előírás szerinti nitrogénes nyomáspróbával kalkulálja az árakat. Nyomáspróba nélkül nincs garancia a termékre és még a készülék is tönkre megy pár év múlva.
  • Mi a személyes F-gáz azonosítója a klímaszerelőnek?
  • Olvasson utána a weben és tájékozódjon, hogy ki akar Önnél klímát szerelni.

A helyszíni bejárás alkalmával ha eltér a lehetőség az ideális helyzettől, azt a klímaszerelő úgy is jelzi majd. Lehetőleg telefonon azért próbálja megválaszolni a feltett műszaki kérdéseket.

F-gáz szám ellenőrzése:

A kóklerekről most nem írok. Mindenki tudja, hogy mire számíthat, ha engedélyek nélküli Önjelölt „szakemberre” bízza a klímaszerelést. Ezt nem kell ragozni.

Az F-gáz számot azonosítót a Nemzeti klímavédelmi hatóság adja ki.

Nemzeti Klímavédelmi Hatóság

Egy cég csak akkor szerelhet klímát, légkondicionálót, hőszivattyút, VRF VRV rendszereket ha F-gáz vizsgával rendelkező klímaszerelőt alkalmaz. Viszont vannak olyan cégek, akik szakember hiányában olyan plusz kollégákat vesznek fel (szabálytalanul a céges F-gáz számukat felhasználva), akiknek nincs F-gáz számuk, sem végzettségük. Ők azok, akik megbújhatnak a céges F-gáz szám mögött és a szakmát az Ön kárán tanulják majd meg. Munkájuk után nem jár a garancia, sőt a termék garanciáját is elvesztik. Minden valódi klímaszerelőnek van saját névre szóló F-gáz azonosítója, amit Ön leellenőrizhet.

Példaként a mi F-gáz számunkat mutatjuk be ellenőrzésre, ami mindkét esetben feljogosít minket klímaszerelésre. Viszont a második esetben meggyőződhet arról, hogy nem csak rámondják az alkalmazottra, hogy klímaszerelő.

Céges F-gáz azonosító: 1000000043664
Klímaszerelő személyes F-gáz azonosító: 2000000043959

Ha a névre szóló F-gáz számot és személyi igazolványát is összevetjük és leellenőriztük, úgy nagyot nem hibázhatunk.

Itt ellenőrizheti az f-gáz azonosítókat ill. számokat.

Klímaszerelői tevékenység és klímagáz vásárlási jogosultság ellenőrzés

Összegezve:

  • Vannak cégek, akik képesítés nélküli „klímaszerelőket” is alkalmaznak. Ilyenkor a céges F-gáz számot adják meg, ami megtévesztésre alkalmas. Hiszen a cég csak akkor szerelhet klímát, ha F-gáz vizsgával rendelkezik a klímaszerelője.
  • Ellenőrizze, hogy van e a klímaszerelőnek személy szerint a nevére szóló F-gáz engedélye. Klímára légkondicionálóra garanciát csak F-gáz számmal rendelkező klímaszerelő adhat, más esetben elvész a garancia.
  • Minden valódi klímaszerelőnek van saját névre szóló F-gáz száma, amit Ön leellenőrizhet.

Minimum 3 m hosszúságú részcsővel kell kérni a légkondi szerelést

Alapszerelés esetén tükör más néven szendvics szerelésre kell gondolni. Ami azt jelenti, hogy a belső egység felszerelése után közvetlen a falazat másik oldalára kerül a külső egység. A két egység között közvetlenül a fal helyezkedik el. Hiába a kis távolság, minimum 3m rézcsővel kell szerelni és így is kell kérni az ajánlatot. Érdemes tudni, hogy értelemszerűen a klímagyártók nem tudják, hogy hova kell felhelyezni a klímát. Ezért a kompresszorba (külső egységbe) annyi hűtőközeget raknak, ami minimum 3m maximum 5m töltetre elegendő. Ebben az esetben mindig a gyártó gépkönyve az irányadó. Ezt például a Gree esetében minden terméknél megtalálható és letölthető.

Tehát ha valaki

  • 3m-nél kevesebb csővezetékkel látja el a klímáját (a gépkönyvtől eltérően), akkor a klíma elvesztheti a garanciáját és túltöltöttség miatt tönkremehet. Amíg működik a klíma addig is lényegesen gyengébb hatásfokkal teszi ezt, a gyári értékeket nem teljesíti. Mondhatnánk azt is, hogy drága pénzen vett egy olajradiátort.
  • 2m-re adja az ajánlatot akkor Önnek még a méterenként még plusz felárat meg kell fizetnie. Ezt hívják rejtett költségnek. Vagy marad a garanciavesztés és a rosszabb hatásfok.

Nitrogénes nyomáspróba:

Célja, hogy a szerlő által létrehozott kötéseket ellenőrizze, esetleges gyári hibát felfedezze. A töltőgáz (melynek pótlása igen költséges), ne szivárogjon el a rendszerből az évek során. Ez az a kötelező elem, amit sok esetben még a klímaszerelők előszeretettel kihagynak a munkájukból. Szívesen elbagatellizálják a költséges eljárást (amit vákuumozással helyettesítenének), pedig fontos eleme a klíma szerelésének. Így időt kb 1órát és pénzt takarítanak meg saját maguknak mások kárára. Abba nem gondolnak bele, hogy ebből a megrendelőnek kára keletkezhet.

Két fontos okból van szükség a nitrogénes nyomáspróbára.

  • mielőtt az összeszerelt külső és belső egységekbe ráengednék a kompresszorból a hűtőközeget, a csatlakozási pontokat kell ellenőrizni a nyomáspróbával. Ez egy oldalfali inverteres split klíma esetén kb 1 órás művelet. A nyomásérték ilyenkor 30-35 bar melyet a gőzléc segítségével számolnak ki pl a éppen aznapi hőmérséklethez viszonyítva. Láttam olyan trükkös engedéllyel rendelkező klímaszerelőt, aki termosz nagyságú palackkal imitálta a nitrogénes nyomáspróbát, hogy mégis mutasson valamit. Ez 10-11 barnál többet nem nyújtott. Igaz ezért cserébe kétszer megismételte a műveletet. Hibás teljesítés.
  • A nitrogén egy szárító hatású gáz. Így másod sorban a rendszerben lévő vízgőz kiszárítására szolgál. A nyomáspróba után következő vákuumozás könnyebben tudja elforralni a maradék vízgőzt.

A nyomsápróbát nem lehet helyettíseni vákuumozással. A nyomáspróbánál belső nyomás hatására igyekeznek szétnyílni a kötések, csatlakozások. Hiba esetén a szivárgást így észre lehet venni.. Vákuumozás alkalmával a kötések értelemszerűen összébb zsugorodnak. Azaz a csatlakozási hibákat nem lehet kimutatni, csak a durvábbakat amikor az összeállt csatlakozáson keresztül is képes a kültéri levegőt beengedni. Gondoljon bele, hogy ez nyomáspróba esetén ez mennyire szelelne.

Mi történhet, ha a klímaszerelő elhagyja a nyomáspróbát?

  • esetleg később derül ki, hogy mégis ereszt a rendszer egy szemernyit. Ekkor jön a költséges szerelés és a gáz pótlása, ami már tényleg elég drága művelet.
  • Hiába vákuumozunk nitrogénes nyomáspróba hiányában vízgőz maradhat a rendszerben. Ennek köszönhetően a hűtő közegben lévő olaj savasodik és gyantásodik. Ez már eleve lerövidíti a klímánk élettartamát.
  • A savasodás alkalmával a rézionok leválnak és mint egy galvánelemnél keresik a lehetőséget, hogy lerakódjanak. A lerakódás a kompresszor acéltengelyén esetleg a csapágyán fog bekövetkezni. Eltelik röpke 4-5 év, lejár a garancia és mondjuk a lerakódások miatt a kompresszor beszorulhat. Ilyenkor a fogyasztói társadalomra hivatkoznak és Önnek eladnak egy új készüléket. Pedig korrekt klímaszerelővel lényegesen meghosszabbíthatná a klímájának az élettartamát. Nem beszélve a környezetre gyakorolt hatásról sem.